Özce Madencilik’e ait Ankara ili Bala İlçesi Kesikköprü Mahallesi’nde bulunan toplam 80 dönüm arazi üzerinde bulunan damızlık süt sığırcılığı ve besi tesisimiz 2011 yılında kurulmuştur. Özce Madencilik ile ilgili bilgiler için  http://www.ozcemaden.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

FAALİYETLERİMİZ

Süt Üretimi

Tesisimizin toplam sağmal kapasitesi 400 baştır. Sağımhanemiz 12X2 balık kılçığı modelinde olup her biri 6 ton kapasitede 2 adet soğutmalı çiğ süt tankı bulunmaktadır. İki adet her biri 200 baş kapasiteli sağmal barınağı vardır.

Buzağı Yetiştiriciliği

Tamamıyla kendi damızlık hayvanlarımızdan (Amerikan orijinli Holstein cinsi) suni tohumlama yöntemiyle üretilen buzağılarımız bağımsız kulübelerde sütten kesilene kadar barındırılmakta, daha sonra sosyalleşme amaçlı olarak iglolara alınmaktadırlar. Dişi buzağılar damızlık gebe düve olarak, erkekler ise besi için yetiştirilmektedir. Kapasite durumuna göre erkek ve dişi buzağı satışlarımızda olabilmektedir.

Damızlık Gebe Düve Yetiştiriciliği

Kendi dişi buzağılarımız ithal spermalar kullanılarak ilgili yaşa geldiklerinde tohumlanmaktadır. Gebe düvelerimiz gerek çiftliğin kendi ihtiyaçları için gerekse satış amaçlı olarak yetiştirilmektedir.

 Besi Hayvancılığı

Tamamıyla kendi üretimimiz olan erkek buzağılarımız besi barınaklarında besiye çekilmekte ve piyasaya arz edilmektedir.

Hayvansal Orijinli Gübre Üretimi

Hayvan barınaklarında oluşan ham gübre sıyırıcılar vasıtasıyla aktarım kanalına ve oradan da ham gübre havuzuna alınmaktadır. Separatör sistemi vasıtasıyla katısı ve sıvısı ayrılan organik gübre gerek şirketimizin kendi tarlalarında değerlendirilmekte, gerekse dışarıya arz edilmektedir.

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi :

Çiftliğimizin müştemilatı olarak toplam 1MW kurulu güce sahip güneş enerjisi tesisimiz aynı arazi üzerinde yer almaktadır.

 

e-mail: info@ozceciftligi.com